sobota, 26 listopada 2022

Kubek ołowiano szary

 Nie, to nie metka ze sklepu AGD, ani nawet nie jest to opis eksponatu muzealnego. To żywy organizm, grzyb mianowicie. Mały i w zasadzie taki sobie ale... ciekawy. Zobaczcie. 

(Cyathus olla (Batsch) Pers.)

Ten "Pers" w nazwie to nie ma nic wspólnego z Persami, Persją czy perskim okiem... to wspomnienie o człowieku który temu gatunkowi nadał obecną nazwę czyli 
Christiaanie Hendriku Persoonie. Choć jako taki został opisany przez Augusta Johanna Georga Karla Batsch'a - co widać nieco wcześniej w nazwie. Co ciekawe ten grzyb chyba sporo krwi napsuł badaczom i systematykom, gdyż ma całkiem niemało synonimów również w łacinie. 


Lecz nie to jest w nim najciekawsze, zobaczcie co ma w swych kubkach (nomen omen) - te maleńkie "kuleczki" to nic innego tylko perydiole - rodzaj pocisków kasetowych z zarodnikami. Padający deszcz, wyrzuca je wnętrza obumierającego już owocnika. One zaś posiadają rodzaj kotwicy, sznureczka pokrytego lepką mazią, która przytwierdza je do trawy, gałązek lub mchu i tam zaczyna się rozsiewanie zarodników - dzięki perydiolom tak mały grzybek, do tego niejadalny czyli raczej nie mogący "liczyć" na udział zwierząt czy owadów w  swoim rozprzestrzenianiu stał się gatunkiem kosmopolitycznym. 


A sam nasz bohater to maleństwo, które trudno dostrzec pod nogami... choć czasem naprawdę warto się pochylić. 

niedziela, 13 listopada 2022

Trochę bajkowo.

Ciekawe kto i kiedy umiejscowił krasnoludki w domkach z grzybów? Zastanawialiście się nad tym czasami?  O ile z tym czerwonym grubym błaznem będącym reklamą płynu do odrdzewiania mogącego uchodzić za napój sprawa jest dość prosta, to z krasnoludkami już wręcz przeciwnie. Choć myślę że przekazy na ten temat mogą sięgać czasów jeszcze dalece przedpiśmiennych i zatem twórca tej legendy na zawsze już pozostanie bezimienny dla potomnych. 

A mi się udało taką wioskę krasnali znaleźć, Co prawda chwilowo niezamieszkałą ale idealnie pasująca do opisów: 

Od razu widać że to skrzaty górskie, a nie cepry

Szczerze mówiąc sam bym w takim zamieszkał

Trzy domki, "bliźniak" i galeria handlowa - normalnie całe krasnale miasteczko  

W rzeczywistości mniej bajkowej to jednak - Łuskwiak topolowy (Hemipholiota populnea) zwany też łuskwiakiem niszczącym gdyż jego grzybnia szybko przerasta drewno topoli i powoduje jego zgniliznę.